پرورش گوسفند و گوساله گوشتی,
    پرواربندی گوسفند گوشتی,
    خرید گوسفند گوشتی,

گوسفند فشندی

‌نژاد:

گوشتی شیری

 

رنگ:

در بدو تولید قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره - در بالغین از کرم، کهربایی روشن و قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره.

 

جمعیت:

در حدود 250 هزار راس

 

پراکنش:

ییلاق این گوسفند در مراتع مرتفع طالقان، کندوان، کرج، شمیرانات و قشلاق آن در حاشیه دشت قزوین، اوجبلاغ و شهریار می‌باشد.

 

خصوصیات ظاهری:

گوسفند فشندی گوسفندی است با جثه متوسط که در رنگ‌های کرم، قهوه‌ای سیر، قهوه‌ای روشن و قرمز روشن ‌دیده می‌شود و معمولا چهار قلم، زیر شکم و سر حیوان رنگ تیره ‌تری دارند. سر دارای لکه سفید کوچک و با نوار سراسری است که گاهی روی پیشانی را می‌پوشاند. قوچ‌ها بعضأ شاخدار و برخی بدون شاخ هستند و میش‌ها غالبأ بدون شاخ می‌‌باشند.

این‌ نژاد از نظر مقاومت به ‌شرایط محیطی منطقه‌، سرعت رشد و تولید مثل دارای اهمیت بسزایی است. گوسفند فشندی مهمترین گوسفند شهرستان ساوجبلاغ تهران از لحاظ تعداد و پراکنش می‌باشد. این گوسفند شباهت زیادی به گوسفندان افشاری دارد.

دنبۀ نسبتا حجیم و دارای شکافی حدود ۵ تا ٧ سانتیمتر بوده و دنبالچه از بالای شکاف بطرف پایین افتاده است. تولید پشم کمی داشته که نسبتا ضخیم نیز می‌باشد. این گوسفند از نظر تولید شیر در منطقه معروف است بطوریکه می‌توان این گوسفند را گوشتی- شیری محسوب نمود.

بطور کلی این نژاد هم در دشت و هم در ارتفاعات قابلیت چرا و تولید دارد. گوسفندان فشندی که در دشت چرا می‌نمایند معمولا جثه درشت تری دارند. فشندی از نظر تولید گوشت و ضریب رشد نیز دارای اهمیت بوده و دارای بره های پیش رس بوده که بعد از شیرخوارگی بفروش می‌رسند.