دانلود طرح توجیهی پرورش بره پرواری,
طرح پرورش بره پرواری سال ,
تهیه طرح توجیهی پرورش بره پرواری,
طرح های توجیهی پرورش بره پرواری,

در هر دورهٔ زایش بنا به‌عللى (عدم قبول میش، مردن بعضى میش‌ها، نداشتن و یا کمى شیر میش، ورم پستان و زخم بودن پستان) در گله تعدادى برهٔ بى‌مادر وجود دارد.

در مواردى عدم قبول میش با قرار دادن بره و میش در یک آغل کوچکى کنار هم پس از مدتى میش به بوى بره خود عادت کرده و آن را قبول مى‌کند؛ یا اینکه مى‌توان با مالیدن ترشحات پوست بدن بره به اطراف بینى مادر و یا مالیدن شیر میش به اطراف ناحیهٔ ران بره به قبول کردن بره توسط مادر کمک کرد. در بعضى موارد مشاهده مى‌شود که میش برهٔ خود را قبول مى‌کند ولى از دادن شیر امتناع مى‌کند؛ در این قبیل موارد مى‌توان در موقع شیردادن میش را ثابت نگهداشت و یا آن را بست تا بره بتواند از شیر آن استفاده کند.

بره‌هاى یتیم را مى‌توان به‌وسیلهٔ میش‌هائى که برهٔ خود را از دست داده‌اند، تغذیه کرد و اگر این بره‌ها به‌وسیله میش‌هاى دیگر مورد قبول نشدند، مى‌توان به‌وسیلهٔ پستانک و شیشه ‌آنها را تغذیه نمود. فاکتورى که در مورد این نوع بره‌ها باید در نظر گرفته شود، گرم نگاه‌داشتن و خورانیدن شیر به آنها است. براى زیاد کردن شانس زنده ماندن آنها و افزایش مقاومت آنها لازم است مقدارى کلستروم به بره داده شود. در این قبیل موارد مى‌توان از کلستروم میش‌هاى دیگر استفاده کرد. بعضى از گوسفندداران با تجربهٔ زیادى کلستروم را منجمد مى‌کنند که در این صورت همیشه به کلستروم دسترسى خواهند داشت.

در مواردى هم مى‌توان براى تغذیهٔ بره‌هاى یتیم از شیر گاو استفاده کرد. ولى ترکیب شیر گاو با ترکیب شیر میش مقدارى فرق مى‌کند. اگر از شیر گاو استفاده مى‌کنید توصیه مى‌شود به ازاء هر یک لیتر شیر یک قاشق چایخورى روغن مایع (ترجیحاً روغن ماهی) اضافه کنید.

این شیر را باید به اندازهٔ درجه حرارت بدن حیوان گرم کنید. ولى نجوشانید. وسایلى که براى تغذیه استفاده مى‌کنید تمیز نگهدارید. در هر سه ساعت در حدود ۱۰۰ گرم از این شیر به حیوان بدهید.

بره‌ها را دسته‌بندى کرده و از سرما محافظت کنید. جایگاه بره‌ها باید خشک بوده و از بستر خوب پوشیده شده باشد؛ در مواردى که هوا سرد باشد، مى‌توان از وسیلهٔ گرم‌کننده استفاده کرد. آب تمیز و علوفهٔ مرغوب باید در دسترس بره‌ها باشد. تغذیه کنسانتره را هرچه زودتر شروع کنید، از ۲ هفتگى به‌تدریج مخلوط کنسانتره مغذى و خوش‌خوراک را مى‌توان به بره‌ها خورانید، اگر بره‌ها از کنسانترهٔ خوب تغذیه مى‌کنند، مى‌توان آنها را در سن ۴-۶ هفتگى از شیر گرفت. در سن ۴-۵ هفتگى مى‌‌توان بره‌ها را به چراگاه محصورى که داراى سایبان است فرستاد.